شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

با عنوان : آیا بورس اوراق بهادار تهران در خلال سالهای 1380تا 1390 دچار حباب قیمتی بوده می باشد

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد:

آیا بورس اوراق بهادار تهران در خلال سالهای 1380تا 1390 دچار حباب قیمتی بوده می باشد

پایان نامه

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

نوسانات شدید قیمت در بازار سرمایه از دیر باز مساله ای بوده که سبب زیان عده ای از عاملین بازار شده می باشد .این نوسانات عموماَ فضای نا مطلوبی در بازار ایجاد می کند که تا مدت ها با عث کاهش اطمینان خریداران شده و می تواند علتی برای انتقال بحران از بخش مالی به بخش واقعی اقتصاد باشد .همواره تصور می گردد ، نوسانات شدید قیمت سهام منتهی به حباب می گردد . در حالی که شناسایی حباب های قیمتی و فرق ان از نوسانات شدید قیمتی ، مو ضوع مهمی می باشد که سال ها مورد توجه متخصصان مالی و اقتصادی قرار داشته می باشد . در این پژوهش برآن شدیم که وجود حباب در بازار بورس اوراق بهادار تهران رادر خلال سالهای 1380تا 1390 مورد مطالعه قرار دهیم.مدل نظری این پژوهش مدل حبابهای ذاتی می باشد که اولین بار توسط فروت و آبستفیلد(1992) ارائه گردید.که در واقع برجسته ترین مدل آزمون وجود حبابهای عقلایی می باشد.با تخمین معادلات این مدل توسط آمارهای سری زمانی شرکتهای سهامی در بورس اوراق بهادار تهران وجود حباب در این بازار در طول دوره مذکور تایید گردید و همینطور با آزمون فرضیه دوم علت حباب مبنی بر حملات سوداگرانه به مقصود بهره بردن از سود رشد قیمتها در آینده،مورد تایید واقع گردید.که این البته نشان از این دارد نگاه سرمایه گذاران در بازار بورس اوراق بهادار تهران عموما دوره های زمانی کوتاه مدت را در بر می گیرد و سهام یک شرکت به خاطر سود تقسیمی انتظاری این شرکت خریداری نمی گردد.وبیشتر به دنبال نوسانگیری های کوتاه مدت و بهره گیری از تغییرات قیمت سهم در کوتاه مدت می باشند..این فرهنگ و نوع نگاه به بازار سرمایه کشورباعث می گردد که این بازار در معرض تلاطمهای ناشی از ورود و خروج سرمایه گذاران قرار گیرد که نتیجه ناپایداری و نااطمینانی بیشتر سرمایه گذاری در بازار سهام کشور را به همراه دارد.

فصل اول: کلیات

1-1- اظهار مسئله و ضرورت انجام پژوهش

مفهوم حباب از قرن 17 وارد ادبیات اقتصادی شده می باشد .با وجود این موضوع حباب قیمتی[1] تا اواخر قرن بیستم مورد پژوهش علمی قرار نگرفته می باشد . (صالح آبادی ،دلیریان ، 1389)

نوسانات شدید قیمت در بازار سرمایه از دیر باز مساله ای بوده که سبب زیان عده ای از عاملین بازار شده می باشد .این نوسانات عموماَ فضای نا مطلوبی در بازار ایجاد می کند که تا مدت ها با عث کاهش اطمینان خریداران شده و می تواند علتی برای انتقال بحران از بخش مالی به بخش واقعی اقتصاد باشد . از این رو اقتصاد دانان در حوزه مالی بر آن شدند تا با بهره گیری از الگو های بنیادی[2] به تحلیل و پیش بینی رفتار قیمت در بازار سرمایه بپر دازند. (صمدی و همکاران 1388).

بورس اوراق بهادار[3] به عنوان بخشی از بازار سرمایه تأثیر بسیار مهمی در هدایت پس انداز به بخش های تولید اقتصادی در همه کشورها اعمال می نماید بورس آیینه اقتصاد کشور می باشد . اما امروزه در اقتصاد بسیاری از کشورهای در حال توسعه وضیعت متغیرهای کلان اقتصادی با صعود شاخص های بورس همخوانی ندارد در واقع ارتباط اقتصاد و بورس قطع شده می باشد. (جونز چالز ، پی ، 1386)

در کلام اقتصاد ی حباب تعریف گسترده ای دارد و در علم اقتصاد ، هر تعریف عملیاتی از حباب قیمتی دارایی اغلب بصورت انحراف عمده قیمت های دارایی از ارزش بنیادی خود ، اظهار میشود. (Levin, Sheen & Zajac, Edward.J,2001)

همواره تصور می گردد ، نوسانات شدید قیمت سهام منتهی به حباب می گردد . در حالی که شناسایی حباب های قیمتی و فرق ان از نوسانات شدید قیمتی ، مو ضوع مهمی می باشد که سال ها مورد توجه متخصصان مالی و اقتصادی قرار داشته می باشد . برای تست وجود حباب جایی که فرضیه صفر مبنی بر عدم وجود حباب دلات بر این دارد که می باشد .

بر پایه بکار گیری فروض اساسی نظریه انتظارات عقلایی مبنی بر تعدیل و بهینه کردن انتظارات در زمان گذشته و حال،حباب های قیمتی به تر تیب به دو گروه حباب های عقلا یی[4] و حباب های غیر عقلاییو یا مد مالی[5] دسته بندی می شوند.

وقتی شخصی سهام بدون سود را خریداری می کند تا در سال های بعد با قیمت بیشتری به فروش رسانده و سود ببرد ،این نوع تفکر باعث می گردد تقاضای آن سهم و در نتیجه قیمت آن سهم با لا رود که به چنین حرکتی در قیمت سهام حباب های قیمتی عقلا یی گفته می گردد . این نوع حباب به گونه مداوم شروع به انبساط کرده و بالاخره زمانی خواهد ترکید و تمام بر نامه ریزی ها و پیش بینی را بهم خواهد زد .(معدلت،1388).

حباب قیمت کالا ممکن می باشد به این دلیل پدید آید که سفته بازان غیر عقلایی ، با افزایش ارزش یک کالا بر این باور باشند که که زیرا قیمت آن کالا قبلا َرشد داشته،پس افزایش گذشته آن در آینده هم به گونه پیوسته ادامه خواهد داشت .که در ادبیات اقتصادی به این پیش بینی ، پیش بینی خود انجام و به حبابی که سفته بازان در این حالت ایجاد می کنند،حباب های غیر عقلایی یا مد مالی گفته می گردد.

در حباب های قیمتی غیر عقلایی ،افراد درمورد منافع آتی کالا ها و قیمت آنها انتظارات عقلایی ندارند.زمانیکه با حباب های قیمتی غیر عقلایی روبرو هستیم سر مایه گذاری بر اساس اطلاعات ریسک و بازده صورت نگرفته و بازار به وسیله واکنش تصادفی و روانشناسانه هدایت خواهد گردید.(معدلت 1388)

می توان قیمت هر دارایی را به دو بخش تقسیم نمود : بخش نخست قیمت اساسی یا ذاتی نامیده می گردد،زیرا بر اساس متغیرهای معین اقتصادی ، قابل توضیح و تبیین می باشد . در چار چوب نظری طریقه افزایش کاذب قیمت تنها یک حباب قیمت می باشد که آن را بایستی بخش دوم قیمت یک دارایی دانست،نوسان قیمت ها ممکن می باشد ناشی از پیشگویی ها ی خود ارضا کننده مشارکت کنندگان در بازار باشد . امکان وجود حباب قیمت هنگامی می باشد که تغییرات انتظاری قیمت در آینده تأثیر مهمی در تعیین قیمت ها ی جاری داشته باشد.

اهمیت سرمایه گذاری و انباشت سرمایه در رشد اقتصادی برکسی پوشیده نیست . این اهمیت تا به آن حد می باشد که تقریبا تمام الگو های رشد اقتصادی سرمایه گذاری را به عنوان یکی از مهمترین عوامل رشد اقتصادی بر می شمارند . بی شک بورس اوراق بهادار به عنوان محلی برای سرمایی گذاری و نقل و انتقال سرمایه در رشد اقتصادی کشورها تأثیر مهمی را اعمال می کند، کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست بورس اوراق بهادار می تواند محلی برای جذب سرمایه ها و سرمایی گذاری پس اندازهای سرگردان[6] باشد.بدیهی می باشد سرمایه گذاری زمانی می تواند به صورت فراگیر در کشور انجام پذیرد که بستر مناسب آن وجود داشته باشد . برای ایجاد بستر مناسب سرمایه گذاری در بورس دو نکته مهم می باشد اول اینکه از این طریق اعمال سیاست های ثبات اقتصادی نوسان ها و تکانه های اقتصادی کاهش یابند و بدین ترتیب سرمایه گذاران بتوانند در یک فضای نسبتاً امن اقتصادی و بدون نگرانی از تکانه های شدید غیر قابل انتظار ،اقدام به سرمایه گذاری کنند . دوم اینکه وضعیتی فراهم گردد که دستیابی به اطلاعات و تحلیل آن برای تمام سرمایه گذاران به آسانی امکان پذیر باشد . به گونه کلی هر عاملی این دو نکته را نقص می کند ،موجب انحراف بازار بورس از مسیر تعادلی بلند مدت آن می گردد.

اگر حباب قیمتی را به عنوان انحراف قیمت سهام از قیمت ذاتی آن تعریف کنیم آن گاه می توانیم بگوییم که وجود حباب های قیمتی در بازار بورس به معنای به وجود آمدن وضیعتی می باشد که در آن ، دو نکته یاد شده نقص شده می باشد .

سوالی که مطرح می شوداین می باشد که آیا بورس اوراق بهادار تهران در خلال سالهای 1380تا 1390 دارای حباب قیمتی بوده می باشد؟

و اینکه اگر جواب مثبت می باشد طبق ادبیات مدل حباب های ذاتی[7] حباب به علت واکنش بیش از حد سرمایه گذاران[8] به تغییرات سود تقسیمی[9]به وجود آمده می باشد؟ ویا به علت انگیزه ی بیش از حد سرمایه گذاران برای به دست آوردن سود تغییرات قیمت سهم[10] پدید آمده می باشد؟

پژوهش حاضر در صدد مطالعه درمورد پژوهش این امر در بورس اوراق بهادار تهران در خلال دوره ی 80-90 و تشریح علل و راه های پیشگیری از آن می باشد.

2-1- سوال های پژوهش

آیا بورس اوراق بهادار تهران در خلال سالهای 1380تا 1390 دچار حباب قیمتی بوده می باشد؟

آیا علت به وجود آمدن حباب های قیمتی به علت واکنش بیش از اندازه سهامداران به تغییرات درسود تقسیمی می باشد و یا رواج سفته بازی و تکیه بیش از حد برای به دست آوردن سود تغییرات قیمت سهم علت آن می باشد؟

3-1- فرضیه های پژوهش

بورس اوراق بهادار تهران در خلال دوره (1) 1380-1390 دچار حباب قیمتی بوده می باشد.

علت حباب قیمتی در بورس اوراق بهادار تهران در خلال این دوره رواج سفته بازی و تکیه بیش از حد برای به دست آوردن سود تغییرات قیمت سهم[1] می باشد.

[1]-Capital gain

[1]-Bubble Price

[2]-Fundamental Model

[3]-Stock Market

[4] -Rational Bubbles

[5] -Irrational Bubbles or Fads Bubble

[6]-Idle

[7]-Intrinsic Bubbles

[8]-Over Reaction

[9]-Dividend

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

[10]-Capital Gaining

تعداد صفحه : 59